Planiranje treninga
Naučna istraživanja,kao i iskustva trenera, potvrđuju tezu da dobro organizovani, sistematični i prikladni trenažni programi daju najbolje rezultate. Prilikom planiranja trenažnog procesa u obzir se moraju uzeti ljudske karakteristike i razvoj od dječije do odrasle dobi.
Najznačajnije karakteristile koje se moraju uobzir prilikom dugoročno izrade razvojnog plana :
1. Djeca ne uče na isti način kao i odrasli, pogotovo kad proces učenja uključuje intelektualnu i fizičku aktivnost. Kao i u školskim programima gdje postoji jasno definisana dob u kojima dijete uči pisati, čitati, računati, zaključivati gdje se svaki naredni korak oslanja na savladavanju prethodnog tako i u fudbalu postoje specifična dob (senzibilna faza) u kojoj se nalaze prilagođeni zadaci i zahtjevi na koje treba odgovoriti. Trening nije isti za dijecu od 6 i 13 godina.
2. U ranom periodu bavljenja sportom, sa akcentom na period inicijacije (6 - 10 god.) potrebno je da razvoj bude višestran. Višestran razvoj podrazumjeva treninge/aktivnosti koji razvijaju vještine poput trčanja, bacanja, skakanja, hvatanja, prevrtanja, padanja i održavanja ravnoteže.
U tom procesu djeca će sama prepoznati u čemu su uspješni i šta im se najviše sviđa te odabrati željeni sport. Prerana specijalizacija u pojedinim sportovima ili pozicijama unutar njih dovodi do jednostranog razvoja mišića i organa, mentalnog burnout-a i pretreniranosti kao i sociološka ograničenja (život samo u jednoj oblasti / sportu). Višestrani razvoj ima dominantnu ulogu u fazi inicijacije, dok u narednim fazama specijalizacija polako preuzima primat u radu s'tim da od 20 % do 40 % vremena u treningu uvijek treba posvetiti unapređenju opštih biomotoričkih sposobnosti.