Pet faza razvoja po uzrasnim kategorija
Razvoj ljudskog bića složen je proces u koje mu se istovremeno izmenjuju i preklapa više faza, a može biti i vrlo invidualnog karaktera. U domeni ljudskog rasta faze rasta tijela u dužinu, proceritas prima secundus, izmenjuju se sa fazama rasta u širinu, turgor primus, secundus i tertius.
U segment psihološkog razvoja djeca se od faze egocentričnosti razvijaju prema većoj socijalnoj osvijestenosti te invidualne ciljeva zamjenjuju timskim. Jednako tako se razvijaju se njihove kognitivne i konativne sposobnostite se od zaljubljenika u igru pretvaraju u strastvene takmičare. U domeni motoričkih i funkcionalnih sposobnosti pojavljuju se senzivilne faze koje pogoduju razvoju gipkosti, brzine i koordinacije u pretpubertskim i pubertetskim godinama te izdržljivosti i jakosti u postpuberteskim godinama.
Kako bi se program rada u školama fudbala pojednostavio podeljen je u pet faza prema uzrastu :
- Uvodna faza : U6 – U7
- Faza 1 U8 – U11
- Faza 2 U12 – U15
- Faza 3 U16 – U19
- Seniorska faza U21 i stariji
U svakoj razvojnoj fazi na temelju pojedinih karakteristka igrača nužno je primijeniti različite metode treninga, psihološki pristup, format takmičenja itd. Edukacija i razvoj tehničko – taktičkih znanja uvijek će biti pristuni jer predstavljaju prioritet i najvažniji segment u dugogodišnjem razvoju fudbalera. Najvećim dijelom upravo tehničko – taktička kvalitet i vještina najbolje razlikuje fudbalere različite uspješnosti u daljnoj karijeri.
Razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti takođe je sve bitniji segment uspjeha u fudbalskoj igri, jer predstavlja temelj na kojem se grade tehničko – taktičke fudbalske radnje, o čemu prethodi biomehanika kretanja i problem koji se pojavljaju drugačijim i modernijim stilom života.