Kako rešiti problem sa biološkim akcelerantima i decelerantima ?
Znamo li pre svega šta su to akceleranti, a šta su to deceleranti? Pročitaj te to u našem prethodnom postu! BIOLOŠKA DOB KOD DJECE! Šta su akceleranti i deceleranti?
Pod pretpostavkom da selektirani igrač biološki akcelerant nije odabran samo po kriterijumu fizičke dominacije nego da poseduje i ostale kvalitete fudbalera trebaju mu se omogućiti najbolji uslovi za razvoj kako bi maksimirao svoj potencijal.
Potrebno je umesto stvoriti pojačane uslove treninga i utakmica, tj. jači podražaj koji će mu omogućiti daljni razvoj. To konkretno znači staviti igrača u stariju ekipu ili igrati takmičenja protiv starijih, staviti igrača na poziciju koja mu je zahtevnija i gde je dodatni izazov stavljen pred njega.
Pod pretpostavkom da selektirani igrač biološki akcelerant nije odabran samo po kriterijumu fizičke dominacije nego da poseduje i ostale kvalitete fudbalera trebaju mu se omogućiti najbolji uslovi za razvoj kako bi maksimirao svoj potencijal. Potrebno je umesto stvoriti pojačane uslove treninga i utakmica, tj. jači podražaj koji će mu omogućiti daljni razvoj. To konkretno znači staviti igrača u stariju ekipu ili igrati takmičenja protiv starijih, staviti igrača na poziciju koja mu je zahtevnija i gde je dodatni izazov stavljen pred njega.
Kreativnost u rešavanju ovakvih problema pokazao je engleski premijerligaš Southampton organizovavši u ljeto 2016. prvi turnir u kojem se takmičenje organizovalo po biološkoj uzrastu. Snage su odmjerili igrači od 11 do 14 godina (što je veliki razmak za djecu tog uzrasta gledajući hronološki) po kriterijumu 85% - 90% predviđenje odrasle dobi, koje je poslužilo za dobivanje uvida u stvarne kvalitete igrača u konkurenciji koja je njima najprimjerenija.
Druga organizacija koja je podržala važnost prepoznavanja ovakvog fenomena jest belgiski fudbalski savez. On je 2008. godine pored redovnih selekecija dodali i selekciju "decelerant" u razvoju nazvana Futurs reprezetacija. Belgijanci su U16 nacionalnoj selekciji, u kojoj igraju trenutačno najbolji i koja se takmiči u kvalifikacijama za evropsko prvenstvo, dodali projekat potencijalnih budućih igrača iste hronoloških, ali manje biološke dobi (te za njih održavaju kampove, prijateljske utakmice i turnire protiv slabijih reprezentacija).
Inspiracija projektu je bio igrački put Driesa Mertensa, važnog igrača iz nacionalne A selekcije (više od 40 nastupa) , koji je niz godina proveo u nižim razredima te se samo četiri puta pojavio u U17 reprezentaciji od svih mlađih reprezentitivnih selekcija. Trebao je više vremena da pokaže svoj talenat te je isplivao na vrhunski niovu tek sa 24 godine u PSV. Zasigurno ima mnogo primjera talentiranih igrača koji su na tom putu odustali, a uz pravu podršku bi se razvili u vrhunske igrače u kasnijim godinama.
Ulaganjem u ovakav projekat koji je potrebno evaluirati kroz više godina, ali Belgijanci su već dobili povrat na ovakvo ulaganje. Isprofilirali su A reprezentativca i trenutačno igrača Altetiko Madrida, Yannicka Carrasca koji jedva da se uopšte pojavljivao u nacionalnim selekcijama U15 i U18, naravno nije on jedini primjer koristi i dobiti ovog projekta. Zanimljivo je kako je uprkos dominaciji na nivou U17 samo Thorgan Hazard trenutačno profesionalni igrač. Svakako ovaj primjer odlično služi u edukaciji trenera koji mogu identificirati razliku između dugoročnih (razvoj) i kratkoročnih ciljeva (rezultata).