Principi sportskog treninga
" Da bi neko napredovao svaki igrač mora u kontinuitetu trenirati iznad svojih trenutnih granica mogućnosti. " Jurgen Klinsman
U srži treninga je primjeniti ona opterećenja koja će izazvati biološka reakcije koje se ogledaju u pojavi superkompezacije i adaptacije igračevog ogranizma. Potrebno je osigurati preduslove da bi se učinci treninga moglo postići sa najvećom mogućom sigurnošću.
S ciljem optimizacije i učinkovitosti treninga potrebno je slijediti njegove principe. Principi treninga trebaju se razmatrati integralno jer se na taj način obuhvataju sve komponente savremene koncepcije trenažnog procesa.
Primjerenost trenažnog opterećenja
Podražaj na treningu mora biti postavljeno tako da igrač svojim naporom, a u nekim okolnostima i krajnjim naporom, uspijeva riješiti, savladati ili ostavariti zadani zadatak.
Uvažavanjem ranije spomenutih činjenica o biološkoj dobi te osiguravanjem uslova pravilne selekcije igrača neovisno o njegovoj fizičkoj inferiornosti, igrači biološki deceleranti dugoročno imaju bolje "preduslove" za napredak, nego biološki akceleranti.
Podsvesno dugogodišnje navikavanje na otežane uslove, na neprekidnu borbu i okruženje koje je na gornjoj granici "mogućeg" kod igrača razvija upravo ono što želimopostići treningoml svakodnevni napradak.
Plastično se to može pokazati na fenomenu o relativno većem uspehu u sportu mlađe braće koji od najranije mladosti imaju "trenutačni biološki zaostatak", odnosno činjenicu da kasne u razvoju u odnosu na stariju braću/sestre te neprestano to pokušavajući nadoknaditi većim naporima čime podižu granice svojih sposobnosti.
Primjer toga se pojavaljuje u domenu sprinta, dakle izraza pune brzine kretanja za koju se smatra da je znatno genetski determinirana, gde je primećeno da od deset poslednjih rekordera na 100m nijedan nije bio prvorođeni u svojoj porodici, tačnije rođeni su kao četvrti u porodici. Moglo bi se reći da oni u svojoj mladosti imaju "zeca" koji ih "vuče" i zahtjeva od njih veće napore kako bi nadoknadili svoj trenutačni biološki zaostatak.
Ova ideja da je za napredak potrebno djelovanje na granici trenutnih ljudskih mogućnosti sugeriše nam kakvo bi takmičenje i trenažni sadržaj trebali biti najpogodniji za razvoj svih igrača, nezavisno o odnosu biološke i hronološke dobi.
Principi se mogu podeliti na :
a) Biološke
b) Metodičke