Faza 1 je pocetna faza u kojoj se djeca pojavljaju u radu skole fudbala te su u ovim godinama obicno i polaznici osnovih skola. Takav stil zivota daje im odredjenu discipline i strukturu u danu,ali jednako tako stvara povecanu potrebu za kretanje. U ovim godinama se prvi put pojavljuje mogucnost organizovanog takmicenja (sto je pod velikim upitnikom da li je to tad vec pozeljno).
Kako sugerise Scammon do petnaeste godine gotovo se potpuno formira nervnog sistem koji upravlja cjelokupnim kretanjem ljudskog tijela. Stoga je to razdoblje senzibilnosti tijela potrebno iskoristiti I kvalitetnim podrzajima utjecaja na formiranje biomehanike pokreta.
U tom razdoblju nervnog sistema potreban je nadrazaj slozenih radnjih (naprimer – tehnike pokreta sa loptom i bez nje – koordinacija i brzina) kako bi te potencijalne kapacitete razvio do genetskog maksimuma. U tim godinama se tijelo bioloski nalazi u senzitivnoj fazi gde je kvalitetnim nadrazajem moguce razviti sastavnice koordinacije i brzine. Motoricko ucenje i ritam, ravnoteza, gimnastika, kao i frenkvencija koraka, brzina reakcije i propriocepcije sastavnice su koje leze u temelju kontrole vlastitim tijelom – a to je nista drugo nego tehnika. Moze se istaknuti vaznost RAVNOTEZE – lako je prepoznati das u sve fudbalske radnje koje se dogadjaju u fudbalu (trcanje, skakanje, dodavanje, udarci itd.) koje pocivaju u osloncu na jednu nogu tj. brzoj izmjeni oslonca, drugim recima kvalitetnoj dinamickoj ravnotezi koju pojedinac mora imati da bi uopce mogao izvoditi pokrete sa loptom i bez nje. Ovo je uzrasno doba gde je najbolja faza za razvoj tehnickih vjestina UDARACA PO LOPTI. Potrebno je podrzati razvoj TEHNIKE S OBJE NOGE, jedna je od kljucnih stvari u ovoj dobi, kao i posticati sto je moguce VECI BROJ DODIRA SA LOPTOM, zbog utvrdjivanja kvaliteta pokreta.
TRENERI MORAJU BITI SVJESNI DA PROVODJENJE VREMENA CINECI NJIMA CESTO “ZANIMLJIVE” STVARI, KAO STO SU UVJEZBAVANJE TAKTIKE ILI PREKIDA ,ZNACI ZRTOVANJE DUGOROCNOG RAZVOJA IGRACA.
Veliki broj vezbi je potrebno da bude INVIDUALAN te da se koriste zanimljive i jednostavne igrice sa elementima maste u nazivu ,objasnjenju i pravilima.
Takticke igre bice podeljene na igre u smanjenom prostoru (1 na 1, 2 na 2) kao najjednostavnije i najslozenije za ovu grupu djece. U ovim godinama djeca prirodno svi trce u napada prema protivnickom golu, stoga takav stav treba iskoristiti za RAZVOJ NJIHOVE INVIDUALNE KVALITETA I PODRZATI KREACIJU I HRABROST U IGRI JEDAN NA JEDAN KROZ SLOBODNU IGRU.
Napadacke i odbrambene situacije u igri jedan na jedan i dva na jedan kljucne su za razvoj invidualnih sposobnosti, jednako kao i tehnika dodavanja koja je prvi korak prema razvoju timske igre. Igre poseda mogu se pojavati tek u najosnovnijem obliku popularne “seve”, (posjed tri na jedan te progresijom u igri cetri na dva u kategoriju U11) , s osnovnim objasnjenjem raspodjele u prostoru (pronaci prazan prostor otvoriti se da vide loptu, postaviti se da mogu vidjeti oba gola i slicno), te najjednostavnije kombinatorike saradnje u grupnoj zavrsnici (dupli pas, protrcavanje iza ledja), tranzicija (iz napada u odbranu) i zonskoj odbrani udvajanje (pritiska i pokrivanje).
Igraci ce se u ovom uzrastu rotirati kroz nekoliko pozicija kako bi se izbjegla prerana specijalizacija , a tu se ukljucuje i uloga golmana.
RASPODJELA VREMENA TRENINGA OD 75 MINUTA NA ELEMENTE IZ NOGOMETNE IGRE I NAPREDAK U SLOZENOSTI TE-TA ZAHTJEVA - U9 DO U11
- ZAGRIJAVANJE + RAZVOJ MOTORICKIH SPOSOBNOSTI - 25 minuta
- TE – TA U IZOLIRANIM OKOLNOSTIMA - 25 minuta
- TE – TA U OLAKSANIM OKOLNOSTIMA - 20 minuta
- TE – TA U TAKMICARSKIM OKOLNOSTIMA /IGRA - 20 minuta
Pročitaj još ...
Koje "KOCKICE" trebaju da se slože, da bi se USPJELO u sportu?! Faktori koji utiču na uspeh u sportu!
ZAŠTO MOJE DIJETE TRENIRA, AKO JEDNOG DANA NEĆE POSTATI PROFESIONALNI FUDBALER?! Koje su to prednosti djeteta koje redovno trenira sport?!
DA LI NA PRAVI NAČIN PLANIRAM TRENING?!
Koje "KOCKICE" trebaju da se slože, da bi se USPJELO u sportu?! Faktori koji utiču na uspeh u sportu!
ZAŠTO MOJE DIJETE TRENIRA, AKO JEDNOG DANA NEĆE POSTATI PROFESIONALNI FUDBALER?! Koje su to prednosti djeteta koje redovno trenira sport?!
DA LI NA PRAVI NAČIN PLANIRAM TRENING?!