Skole fudbala svoje djelovanje najcesce pocinju u kategoriji U8, a ako imaju program za vrticku djecu on je ponajvise priprema za sportsku aktivnost. Ne treba da postoje takmicenja, ona nisu pozeljna u ovoj dobi, vec je cilj animirati djecu za kretanjem, sportom i fudbalom.
Djeca u ovim godinama nemaju isti kapacitet analiziranja i percipiranja okoline kao odrasli. Takodje, empatija I sposobnost da razmotre osjecaj drugih je vrlo niska, imaju izrazen egocentricni pogled na svijet (sto je normalno za taj uzrast) i nemaju osjecaj za suradnju, tako da igra u toj dobi nije pet na pet, nego jedan protiv pet, jer svako zeli loptu samo za sebe. S’ obzirom na smanjenu sposobnost koncentracije lako ih je smesti i brzo gube zanimanje za bilo kakve aktivnosti, stoga one moraju biti intenzivne, kratke (8 – 10minuta) i brzo se izmenjivati. Duzina treninga mora da bude prilagodjenja uzrastu od 60 do 75 minuta.
Treninzi moraju da imaju naglasak na razvoj motorickih sposobnosti koji zauzimaju sredisnju ulogu u ovoj razvojnoj fazi. Osnovne motoricke aktivnosti poput hodanja, trcanja, puzanja, penjanja, skakanja itd. Moraju se kombinovati sa kontralom lopte rukama I nogama.
Kako bi se djeci pomoglo da izrade svoje vlastito iskustvo veliki broj vjezbi bit ce invidualan (npr. Svaki igrac ima svoju loptu) s tezistem na invidualnom djelovanju kroz vodjenje, promjenu pravca kretanja, driblingu i sutiranju, kroz zanimljive i jednostavne igrice. Sa obzirom na snaznu mastu kod djece broj je da igrice imaju svoju ”dramaturgiju” ,u objasnjenju igrice trener obicno vodjenje lopte pretvara u prelazak preko rijeke, gadjaju se zmajevi, love se repovi itd.
Igra ce manje izgledati kao fudbal, a vise kao pomahnitalo tracanje za loptom. S obzirom na to das u djeca pocetnici potrebno je iskoristiti to vrijeme kako bi ih naucili pravila fudbalske igre te je pozeljno format igre zadrzati u malom broju igraca (koji ce omoguciti veliki broj dodira i ukljucenost u igri). Takticke smernice jednostavno ne postoje te se igra fudbal na dva mala gola u najslobodnijoj formi.
Tom Byer, guru grassroots pokreta na Dalekom istoku, identificira dob od 0 – 6 godina, kao najsenzibilnije vreme u razvoju strasti prema lopti, odnosno fudbalskoj igri. On preporucuje da u tom period djeca loptu dominantno ne udaraju, vec njome manipuliraju (vode, grade, rolaju, prebacuju sa noge na nogu) i posredno razvijaju razvnotezu i tehniku baratanja s loptom.
Karakteristike djeteta uzrasta U6 do U7 i sta to znaci za nas trening.
- Egocentricno (Teziste na invidualnim akcijama, vodjenju, driblingu i sutiranju, igraci bi trebali provesti sto je moguce vise vremena sa svojom loptom)
- U nemogucnosti percipirati no sto oko trenutno ne vidi (Izbjegavati takticke koncepte u treningu)
- Smanjena sposobnost koncentracije (Vjezbe moraju biti jednostavne, objasnjenje kratko i aktivnosti ne bi trebale da budu duze od 8 – 10 min)
- Voli se igrati i kretati ( Sto vise zabavnih igara, izmjenjivati vjezbe koje zahtjevaju vise discipline npr. stajanje u vrsti i vjezbe s vise slobodne (razne igrice, slobodna fudbalska igra)
- Trening je vise razvoj tijela/sportiste nego fudbalera (Aktivnosti bi trebale ukljuciti cijelo tijelo jer je razvoj motorickih sposobnosti presudan u ovoj fazi)
- Samoregulacija energije (Dopustiti da stane/hoda ako ne moze vise trcati, cesto koristiti zamjene tokom utakmica)
- Zeli zadovoljiti roditelje i trenera (Podrzavati dijete u njegovim naporima pozitivnim komentarima i cestom pohvalom)
- Voli oponasati (Razvijanje idola koje dijete moze gledati i oponasati)
- Motivirano je raditi aktivnosti koje voli (Vazno je potaknuti strast za sportom kako bi s treninga otisli sretni i sa zeljmo da opet dodju).