SENZIBILNE FAZE RAZVOJA MOTORIČKIH I FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI
U procesu razvoja i napretka ljudskog bića postoje faze koje su identificirane kao učinkovitije za učenje pojedinih znanja i sposobnosti s obzirom na to da je u tom periodu ljudsko tjelo senzibilnije na podržaje. Kao što svi školski sistemi na svetu počinju sa šest, sedam godina tako na isti način su identificirana periodi u kojima se najbolje mogu naučiti određenje motoričke sposobnosti i znanja, poznatija kao "senzibilne faze".
Tokom tih periodu djecu su prilagodivljiva sticanju određenih novih veština, što trening čini još uspješnijim i stvara pozitivne psihološke nuspojave (osjećaj samopouzdanja, radosti i motivacije za daljni trud). Oni gledaju na sledeći izazov kao na "igru u kojom mogu pobijediti", tj. postići cijljeve koje su sebi postavili. Naravno da se napredak postiže i usled rada izvan senzibilnih faza, ali ne sa jednakim povratom na uloženo vreme i rad. Primjer takvih vještina može biti žonglianje loptom koja je koordinacijski vrlo zahtjevna za tijelo i mozak. Potrebno je raditi na toj veštini u odgovarajućem vremenskom okviru u koijem postoji veća verovatnoća za uspjeh igrača u savladavanju vještine (jer je tjelo tada senzibilnije za prilagoditi se takvom zahtjevu) što će ujedno i motivisati da rade više postignu bolje rezultate.
Nauka nam ukazuje na dob kada se pojedine motoričke i funkcionalne sposobnosti najbolje razvijaju. Rad na svakoj od tih spososbnosti unutar senzibilnih fazi je ključan u postizanju maksimalnog razvoja genetskog potencijala, koji se neće dostići ako za vreme tih faza izostanu neophodni trenažni i takmičarski izazovi.
U pretpubertetskim godina istaknuta je senzibilnost tjela za napredak u koordinaciji i brzine, a u postpubertetskoj periodu tjelo je veća znatno formirano u pogledu biomehanike te se tad razvijaju kapaciteti iz izdržljivosti i snage!