TAKTIKA
"Kad je balun u nas, biž ča od svakoga, a kad je u njih drž prvog do sebe." - Luka Kaliterna
Taktika u fudbalu predstavlja formiranje i usavršavanje specifičnih sposobnosti i znanja za izvođenje tipičnih struktirnih situacija.
Taktička znanja odnose se na donošenje odluka koje se preduzimaju sa ili bez lopte, zavisno o prostorno - vremenskim odnosima, položaju saigrača i suparničkih igrača, kretanju lopte te pronalaženju odgovarajući situacijskih rešenja radi sprovedbe željenog plana i koncepta igre u svim njezinim fazama. Za uspješnu taktiku potrebne su određenje taktičke sposobnosti, a to su re svega sposobnosti taktičkog mišljenja, sposobnosti ocjenjivanja situacije i pronalaženja najboljeg rešenja u određenoj situaciji i dijelu terena na kojem se izvode.
Osnovna načela taktičke pripreme
Kao i u tehnici, tako i na taktičku pripremu mogu se primjeniti osnovna načela.
Načelo kontinuiteta
Taktička priprema počinje od provog dana vježbanja u školi fudbala, ali sa specifičnim zahtjevima vezanim za pojedine uzrasne kategorije. Kod početnika dominira slobodna igra gde je dječija kreativnos, improvizacija i mašta dolaze do izražaja. Slobodna igra postupno prelazi u usmjerenu igru (sa zahtjevima), zatim polako u obaveznu igru sa takmičarskim karakterom. U najmlađim uzrastima dominira individualna taktika na koju se nadovezuje grupno djelovanje, a te u starijim uzrastima dominaciju zauzima timska taktika.
Načelo racionalnosti i utilitarnosti
Sredstva taktike moraju biti korisna i primenjiva u fudbalskoj utakmici, kao i u funkciji razvoja taktičkog razvoja.
Načelo specijalizacije
Odnosi se na specijalizacija igrača za koju je važno da ne pčne prerano, već štoviše kod najmlađi je poželjno da igrači igraju više pozicija unutar ekipe kako bi iskustveno razvijali univerzalne sposobnosti. U fudbalu je poželjno da igrač u najranijoj dobi nije ograničen isključivo jednom pozicijom te se i vratare još uvijek dominatno trenira kao igrača u terenu, a igrače u terrenu obučava da savladavaju sve vještine nužne za kvalitetnu izvođenje fudbalske igre.
Pred toga šta će već tada igrači pokazivati sklonost i nadarenost za određenu poziciju, onde gde će doživljavati najviše uspeha te će ih skladno tome i treneri preferirati, a i sami igrači želeći iskustvo uspeha. Važno je da to nije jedino dječje iskustvno što znači da igrači u najranijoj uzrastu treba igrati više pozicija na utakmici, a unutar treninga vježbati sve tehničko - taktičke elemente.
U godinama pretpuberteta moguće je ta iskustva suziti na tri pozicije, dok se još uvijek treniraju sve tehničko - taktičke komponente. Specijalizacija i sužavanje broja igračkih ozicija, kao i podržaji primjereniji igračkoj poziciji u trenažnom procesu, primjereni su tek nakon puberteta.
Tada je igračevo tjelo spremno podnijeti takve zahtjeve, a i mentalni razvoj pogoduje tome, te je poželjno da se taj broj smanji na jedno optimalno i jedno alternativno igračko mjesto kroz starije uzraste U17 i U19, kako bi se pri prelasku u seniore pomoglo igraču da se prialgodi na "slobodno" mesto, ako je taj put otežan na primarnoj poziciji. Neretko se pokazalo da je takav stariji/bolji igrač prepreka na putu mladog igrača.
Kategorije - Igrač - Golman :
U9 - Rotacija pozicija - Rotacija svih kao golmanaU11 - Rotacija pozicija - Rotacija svih kao golmana
U13 - Rotacija pozicija - Rotacija svih kao golmana
U15 - 3 pozicije - Izdvojena uloga golmana
U17 - 2 pozicije - Izdvojena uloga golmana
U19 - Osnovna i alternativa - Izdvojena uloga golmana
Načelo posticanja kreativnosti
U obuci i treningu mladih igrača treba spoticati kreativnost, što se može činiti ukazivanjem na dobra rešenja u igri ili na pokušaju dobrog rešenja koje je izvedeno sa greškom, metodama pohvale i nagrade. Neophodno je razlikovati tehničku pogrešku od taktičke pogreške te shvatati da se one ispravljaju na različite. Iz taktičke se greške nešto se može naučiti odmah te postoji mogućnost za učenje ukazivanjem na kvalitetnije rješenje u igri već u sledećoj akciji.
Tehnička greška je mnogo teža za ispravak i tokom utakmice trebe se zaboraviti, ali zadražati kao upua za vježbanje u idućem razdoblju kako bi se ista ispravila te se istovremeno igrača može nagraditi pohvalom za dobru ideju.
Tehnička greška je mnogo teža za ispravak i tokom utakmice trebe se zaboraviti, ali zadražati kao upua za vježbanje u idućem razdoblju kako bi se ista ispravila te se istovremeno igrača može nagraditi pohvalom za dobru ideju.
Možda vas zanima ...
Podjela TEHNIKE sa loptom...
Pet najvažnijih USLOVA za napredak igrača...
Koji su to PRINCIPI sportskog treninga...
Biološka dob kod djece?! Akceleranti...
Preporučujemo ...
ČETRI osnovna područja fudbalskog razvoja...Šta je TEHNIKA u fudbalu? Osnovna načela...
Struktura motoričkih učenja...
Podjela TEHNIČKIH elemenata...