Planiranje treninga je složen proces koji ne zavisi samo od toga koliko trener raspolaže znanjima do kojih je došla savremena sportska nauka i praksa, već i od toga da li je on u situaciji da po sopstvenom nahođenju postavlja ciljeve i zadatke koje želi da ostvari u konkretnoj sezoni, sa odeđenim sportistima ili timom, ili plan mora da prilagodi ciljevima koje je definisala uprava kluba ili nacionalni sportski savez koji ga je angažovao.
Način dolaska do željenih rezultata mora biti isplaniran, plan i program treninga usklađen sa objektivnim mogućnostima i karakteristikama pojedinaca i timova, materijalnim, tehničkim, kadrovskim i drugim resursima koji trenerima stoje na raspolaganju.
Pri planiranju trenažnog programa svaki trener polazi od procene inicijalnog stanja sportista ili tima (stanje zdravlja, morfološke karakteristike, nivo motoričkih i funkcionalnih sposobnosti, nivo tehničko-taktičkih znanja, psihološki profil pojedinaca i tima u celini), kao i definisanih krajnjih finalnih stanja koja bi trebalo da omoguće ostvarenje postavljenih razvojnih i/ili takmičarskih ciljeva.
Da biste bili uspešni u razvoju sportskog programa, potrebno je, kako sugerišu Schloder i McGuire (96) da budete kreativni, snalažljivi, spremni da preuzmete određene rizike, obezbedite pozitivna iskustva, budete inovativni, organizovani, razvijete svesnost o svim aspektima programa, uključite se u tekuće programe treninga i edukacije, kreirate mrežu za skupljanje informacija i podršku.
Zapamtite:
▶ Pri planiranju trenažnog programa morate znati kakva su očekivanja i ciljevi kluba ili sportske organizacije.
▶ Ciljevi programa bi trebalo da budu prezentovani i prihvaćeni od svih osoba koje su u njega uključene (od sportista, pomoćnih trenera, roditelja sportista, uprave kluba).
▶ Dužnosti i odgovornosti svih učesnika treba da budu jasno definisane kako bi njegovo sprovođenje bilo uspešno.
▶ Liderska uloga trenera, kako u sprovođenju programa tako i u predstavljanju organizacije u javnosti, trebalo bi da bude jasno definisana i prihvaćena.
▶ Efikasno planiranje je osnova uspešne sezone. Ono je rezultat temeljne, sistematske i pažljive pripreme.
▶ Planiranje trenažne sezone bi trebalo da obuhvati najmanje dva sastanka sa roditeljima sportista (na početku i na kraju sezone).
▶ Plan i program za određenu sezonu zavisi od uzrasta sportista, ciljeva i aspiracija tima i sportista, broja, rasporeda i nivoa takmičenja, tehničke, materijalne i kadrovske opremljenosti sportske organizacije.
▶ Sezonski plan i program treninga bi trebalo da obuhvati predsezonsko testiranje kondicionih sposobnosti i tehničko-taktičkih znanja sportista, procenu tima u celini, broj trenažnih sesija u jednoj sedmici, fizičku, mentalnu, psihološku pripremu sportista, datume periodičnog testiranja svih elemenata dostignutog nivoa pripremljenosti sportista, raspored takmičenja i turnira i socijalne aktivnosti.