Svi hoće da se pitaju i da odlučuju, posebno roditelji. Ali da li je to ispravno?
Radeći sa djecom preko osam godina, naslušali smo se mnoštvo primjera gde su djeca vođenja roditeljima prelazila iz kluba u kluba iz raznoraznih razloga, od "loše se radi", "slabo dobija priliku da igra", "nije mi to to" i mnoštvo nekih drugih izgovora koja generalno "ne piju vodu", što naš narod kaže.Do toga da djete napusti sport!
Prva konstatacija koja se može postaviti jest, svi za svoje djete žele samo najbolje u to smo svi saglasni, apsolutno.
Iz ovog se može izvući jedno pitanje koliko je roditelja obišlo u jednom gradu sve škole fudbala ili fudbalske klubove i reklo : "okey, obišli smo sve vidjeli kako se gde radi, koji su im ciljevi mislim da bi trebali da ostanemo tu i tu, jer su najsličniji nama i lako ćemo da se prilagodimo njihovom načinu rada". Mislim da na ovakvav primjer roditelja nećete u praksi naići.
Uglavno se sve svodi na to, da su čuli da neki njihov komšija, ili prijatelj jako zadovoljan kako se to radi u nekom klubu ili školi fudbala i onda su oni došli da probaju i da vide šta i kako. Uglavnom svi i ostanu tu gde su došli i ne raspitajući se šta i kako ide i koji je način funkcionisanja u klubu, kakva je situacija oko utakmica i mnoštvo drugih pitanja koja obično roditelji ne postavljaju prilikom upisa djeteta na fudbal.
Uglavno je prvo pitanje roditelja koliko košta mesečno treniranje, ali vjeruj te na kraju se ispostavi da je ono najmanje bitno.
Pomoći ćemo vam i ovo su neka od najvažnijih pitanja ili informacija koja trebate da dobijete od trenera ili vlasnika (bolje vlasnika) prilikom upisa djeteta u školu fudbala ili fudbalski klub :
Prva informacija je svakako koliko puta djeca sedmično treniraju. Uglavno danas sve generacije od najmlađih do najstarijih treniraju od 3 puta sedmično do više puta kod najstarijih. Kao i koliko vremenski traje jedan trening.
Ovo je jako bitno, jer vi ako plaćate 3o eura mesečno za prosečno 12 treninga mesečno (3 treninga x 4 sedmice u mesecu), nije isto kao u slučaju da u drugom klubu istu sumu novca plaćate za 8 treninga mesečno (2 treninga sedmično x 4 sedmice u mesecu). Naravno da djeca koja imaju više treninga sedmično i bolje napreduju i brže.
Druga informacija je da u koliko dolazite klub i poznajete tu nekoga od roditelja raspitate se o treneru koji će trenirati vaše djete i kakvog je karaktera koji su to njegovi principi rada, kakav je sa djecom da li je strpljiv i staložen, da li je sklon da djeci objasni sve u detalje i da im bude podrška i oslonac i kad pogreše da ih ohrabri.
Uloga trenera da djete zavoli bilo koji sport je presudna, trener mora da ima "osjećaj" kako sa kojim djetetom može i smije da radi, na primjer postoje djeca na koju ne smije da se viče i galame ,jednostavno odmah odustaju i neće više da treniraju. Tako da treba se dobro raspitati da li trener sa kojim će vaše djete da radi i treniraju odgovarajući da bi vaše djete zavolilo sport na koji je on sam odlučilo da se upiše.
Treća informacija jako bitna i u poslednje vreme jedna od stvari zbog koje mnoštvo djece napušta fudbal jeste, funkcionisanje kluba kad je reč o turnirima, ligama i ostalim utakmicama.
Svaki roditelj prilikom upisa treba da pita i raspita se kako taj klub u koji djete upisuje funkcioniše na takmičenjima.
Da li sva djeca igraju jednako, da li su samo talentovana djeca u fokusu, dok ona djeca koja slabije igraju fudbal uopšte i ne dobijaju priliku da igraju, da li uopšte ta djeca imaju priliku da igraju utakmice ili da učestvuju na turnirima?
Većina roditelja uopšte i ne shvata poenu treniranja na samom početku. Kao što u školama djeca uče brojne jezike iz prostog razloga da bi u budućnosti mogli da ga koriste kad su u prilici za to, tako i ona djeca koja treniraju fudbal ili bilo koji drugi sport trebaju da imaju priliku da to svoje znanje i naučeno prikažu na djelu tj. na utakmici.
Vjeruj te nam iz iskustva znamo da najviše djece odustaje od sporta baš iz ovog razloga, jer njegov drugar igra ,a on sam nema tu priliku da igra i da se pokaže i dokaže.
Zato su mnogo važna ova tri aspekta ili informacije prija vaše odluke da djete upišete u bilo koji sport. Iako većina roditelja dođe sa svima nama sportskim radnicima poznatom rečenicom : "Ma samo neka trči, da nije kući za kompjuterom i telefon". Vrlo brzo se to promjeni i počnu problemi.